Ciemieniucha – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Ciemieniucha jest częstą przypadłością, występuje u ponad połowy niemowląt. Pojawia się ona zazwyczaj w pierwszych tygodniach po narodzinach. Co warto wiedzieć na jej temat?

Czym właściwie jest ciemieniucha?

Ciemieniucha są to żółtawe lub brązowe tłuste płatki, które pokrywają skórę dziecka. Najczęściej znajduje się na głowie- w miejscu gdzie znajduje się ciemiączko niemowlęce, ale czasem występuje też na brwiach, twarzy, uszach, klatce piersiowej czy miejscach intymnych.

Przyczyny powstawania ciemieniuchy


Do tej pory nie jest wiadome, co powoduje ciemieniuchę. Zakłada się, że może być to związane z hormonami matki, której androgeny przenikają przez łożysko, stymulując gruczoły łojowe dziecka do produkcji wydzieliny ochraniającej skórę. Naukowcy jednak nie są przekonani czy ten proces wystarczy, aby rozwinął się stan zapalny. Drugą przyczyną, która może być odpowiedzialna za powstanie ciemieniuchy jest grzyb z rodzaju Malassezia Baill. Jego występowanie stwierdza się u dzieci z łojotokowym zapaleniem skóry, ale również u zdrowych niemowląt. Musi więc istnieć inny czynnik, który wpływa na to, że u jednych dzieci pojawia się ciemieniucha, a u innych nie. Jest on jednak do tej pory nieznany.

Sposób na ciemieniuchę


Ciemieniucha zazwyczaj przestaje narastać po około 3-6 miesiącu życia dziecka. Jeśli ciemieniucha jest niewielka, wystarczy zwyczajna pielęgnacja głowy za pomocą delikatnego szamponu. Jeśli natomiast problem nie ustaje, warto skorzystać z poniższych rozwiązań. Nie można pozwolić, aby urosła ona do rozmiarów grubej i twardej skorupy, ponieważ może mieć to wpływ na wzrost włosów dziecka.

Domowa, sprawdzona metoda


Aby wykonać najprostszą metodę na ciemieniuchę wystarczy mieć oliwkę dla niemowląt oraz delikatną, miękką szczotkę do włosów. Przed kąpielą należy wmasować oliwkę, w te miejsca gdzie występuje ciemieniucha. Najlepiej jest założyć na to cienką, bawełnianą czapeczkę, aby zapobiec wytarciu się oliwki. Po 10-15 min gdy łuski są zmiękczone należy je wyczesać szczotką, jednak należy robić to delikatnie, aby usunąć tylko te które bez trudu odchodzą od skóry.

W aptece jest również wiele środków oraz zestawów pomocnych w walce z ciemieniuchą. Jeżeli najprostszy sposób nie działa warto je wypróbować. Jeśli problem wciąż narasta warto skonsultować się z pediatrą, który może przepisać odpowiedni środek na receptę.